Zavedení mimořádných odpisů je dobrá zpráva pro všechny, kdo mají v plánu investice v letošním roce. Jedná se o opatření na podporu podnikatelů, kteří ve výkonu své činnosti používají vybranou techniku. Škoda, že soubor vybrané techniky není širší…
Vybrané skupiny:
Zavedení mimořádných odpisů, zvýšení vstupní ceny pro pořízení hmotného majetku a zrušení daňové kategorie nehmotného majetku. To vše jsou letošní novinky v oblasti majetku, které však můžeme využít zpětně již od 1. 1. 2020.
Dočasné zavedení mimořádných odpisů se projeví i u finančního leasingu a v daném období tak bude možné uzavřít leasingovou smlouvu s dobou trvání pouze 1 rok nebo 2 roky.
U hmotného majetku zařazeného ve druhé odpisové skupině můžeme odepsat do 100 % vstupní ceny za 24 měsíců, přitom za prvních 12 měsíců uplatníme odpisy rovnoměrně do výše 60 % vstupní ceny hmotného majetku a za dalších bezprostředně následujících 12 měsíců uplatníme odpisy rovnoměrně do výše 40 % vstupní ceny hmotného majetku.
Technické zhodnocení („TZ“) hmotného majetku odpisovaného mimořádnými odpisy nezvyšuje jeho vstupní cenu. Ukončené technické zhodnocení se zatřídí do odpisové skupiny, ve které je zatříděn hmotný majetek, na kterém je technické zhodnocení provedeno, a odpisuje se jako samostatný hmotný majetek (bez použití mimořádných odpisů; mimořádné odpisy by se u technického zhodnocení nepoužily, ani kdyby k TZ došlo do 31. 12. 2021).
Výše popsané mimořádné odpisy se týkají odpisů daňových (odpisů, které se objeví v daňovém přiznání) – účetní odpisy zůstávají stejné.
U mimořádných odpisů je tedy nutné přesně stanovit okamžik zařazení. Mimořádné odpisy nelze přerušit, na druhou stranu vůbec není povinností tyto mimořádné odpisy začít využívat. O použití mimořádného odpisu rozhodujeme u každého kusu majetku zvlášť. U mimořádných odpisů neplatí, že odpis v plné výši se uplatní jen u majetku evidovaného ke konci zdaňovacího období, ani to, že u majetku evidovaného jen na začátku zdaňovacího období se uplatní poloviční odpis.