fbpx

COVID

Od středy 10. 3. 2021 se povinnost na covid – 19 bude týkat i zaměstnanců veřejné správy a OSVČ. Doporučuje se samotestování

Povinné testování na koronavirus se bude od středy 10. března nově týkat i zaměstnanců veřejné správy. Povinnost testovat už platí ve velkých firmách i podnicích od 50 do 249 zaměstnanců. Nově u těchto zaměstnavatelů musí být testovány i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a pracovníci agentur. Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo zdravotnictví doporučují primárně využívat samotestování. A to s ohledem na pandemickou situaci, větší potřebu vyšetření a omezené kapacity POC antigenních center. Tak, aby se eliminovalo šíření koronaviru a zachoval provoz soukromého i veřejného sektoru.

AdobeStock_306188837-800x600

V praxi to znamená využívat zejména antigenní testy, které lze pořídit prostřednictvím subjektů z průběžně aktualizovaného seznamu na webu Ministerstva zdravotnictví. Stát na samotestování přispěje z veřejného zdravotního pojištění 4 x měsíčně 60 korun na test a zaměstnance/OSVČ.

Rovněž lze doporučit testování prostřednictvím „závodního“ či smluvního lékaře daného podniku nebo externího poskytovatele zdravotních služeb.

„Všichni pracovníci docházející do podniku včetně veřejné správy, ať už to jsou zaměstnanci na plný nebo částečný úvazek, pracovníci agentur práce nebo OSVČ, se budou muset prokázat negativním testem. V případě, že nebudou mít vlastní test, je možné zahrnout je do testování v rámci firmy, kde se zdržují,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Příští týden by mělo být dostatečné množství testů. Firmy by se teď neměly předzásobovat a raději by měly počkat, aby se nárazově nezvyšovala cena.”

V souvislosti s rozšířením povinnosti testovat na covid-19 došlo k aktualizaci průvodce „Deset kroků k samotestování“ zveřejněného například zde.

Příspěvek až 370 korun denně pro lidi v karanténě

V pátek 5. března 2021 podepsal prezident republiky návrh zákona, který se vztahuje na letošní březen a duben. Tento příspěvek k nemocenské budou lidé dostávat prvních 14 kalendářních dnů nařízené karantény, maximálně však 90 % svého průměrného výdělku. Nárok se bude vztahovat také na lidi s nemocenským pojištěním pracující na dohody. Vyloučeni ale budou ti, kteří by se ocitli v karanténě do 5 dnů po návratu ze zahraničí, pokud se nejednalo o pracovní cestu.

Příspěvek bude zaměstnancům vyplácet zaměstnavatel a tyto náklady si bude odečítat ze sociálních odvodů. Příspěvek nebude podléhat dani z příjmů ani exekuci a nebude se započítávat do příjmů pro výpočet sociálních dávek. Nebude se týkat jen nařízených karantén souvisejících s covidem-19, ale i s ostatními infekčními nemocemi.

zdroj: MPO, MZ, rodinnefirmy

Přejít nahoru