fbpx

Cenné papíry - akcie, dluhopisy

Investice do akcií i dluhopisů, patří mezi nejběžnější typy investic. Analyzovatelný trh – burza je tu s námi od roku 1826
  •  První burzovní obchodování se datuje do roku 1531, na první burzu vzniklou v Antverpách. Obchodovalo se na ní se směnkami, zlatými a stříbrnými mincemi.
  • Počátky newyorské burzy sahají do roku 1817, kdy se obchodníci začali scházet pod platanem v ulici Wall Street.
  •  26. května 1896, vznikl  index Dow Jones Industrial Average (DJIA), který se často zkracuje jen na Dow Jones.
  • Způsob obchodování se od těch dob, díky novým technologiím, výrazně pozměnil. Základy ovšem zůstaly stejné – poptávka / nabídka – cena
  • Obchodování se stalo snadno dosažitelné pro každého… To ale neznamená, že každý bude úspěšným obchodníkem!

Akcie spolu s nemovitostmi patří do každého investičního nebo majetkového portfolia. Akcie tvoří složku dynamickou s vyšším zhodnocením, dluhopisy naopak tu konzervativnější s nižšími, ale jistějšími výnosy. Optimální je vždy mix aktiv, což ostatně platí o všech aktivech (nemovitosti, akcie, dluhopisy, fondy, zlato, umění aj.). Obchodovat jednotlivé akciové tituly vyžaduje od obchodníka / investora zejména dostatek času, který věnuje analýze jednotlivých společností a sledováním informací. Bez kontaktu se „světem“, stejně jako v každém byznyse, nelze uspět!

Je několik, v knihách popsaných, obchodních strategií. Ne vždy je ale daná strategie vhodná pro ten či onen osobnostní typ. První úskalí je tedy již ve výběru způsobu obchodování…

Přesto všechno jsou akcie historicky nejvýnosnějším aktivem, což můžete vidět na grafu vývoje jednotlivých hlavních indexů níže. A proto je inteligentní investor, či správce majetku, nemůžou opominout!

Neopominutelným zdrojem příjmu z držení akcií jsou dividendy. Zaměřením se na akcie s vysokým výplatním poměrem dividend se zabývá i jedna z obchodních strategií – tzv. dividendová.

Akcie za posledních deset let, po překonání poklesů, krizí či korekcí zhodnotily o 193%.

 

  • Graf zobrazuje vývoj cen tří hlavních akciových indexů v horizontu čtyř dekád – DOW JONES 30 (zelená), německý DAX 30 (fialová) a americký technologický NASDAQ 100 (modrá).
  • „dotcom bublina“ je situace, kdy v roce 2000 vznikla na trhu tzv. bublina nových internetových akcií – firem, které podnikali v nově se rozvíjejícím „e-byznysu“, tyto akcie se staly velmi žádané a jejich ceny vystřelily na hodnoty, které neodpovídaly ekonomické situaci společností. Což také vedlo k následnému cenovému propadu.
  • Další výrazné poklesy odpovídají finanční krizi (hypotéční krize) z roku 2008/2009 a poslední současné COVID situaci.

Na grafu je jasně znatelný převažující rostoucí trend, který přetrvává po celou dobu existence indexů. Tento rostoucí trend je přerušován většími, či menšími korekcemi, které odpovídají významné světové, většinou ekonomické, události – krizi. Dalším důvodem pro korekce bývá i tzv. období výběru zisků, což nastává po delším růstu v ekonomicky stabilním prostředí.

Co je podstatné je to, že každá krize pomine a trhy opět vyrostou. Je téměř pravidlem, že trhy se po krizi nejen vrátí na původní úroveň, ale tuto úroveň překonají! Velmi podstatný je tedy i investiční horizont!

Vývoj a aktuální hodnoty hlavních indexů akciových trhů USA

Nejstarší americký akciový index Dow Jones

Vývoj a aktuální hodnoty hlavních indexů akciových trhů EU

index 50 top evropských akcií Euro Stoxx 50

Vývoj a aktuální hodnota 10-ti letého vládního dluhopisu USA
Vývoj a aktuální hodnota 10-ti letého vládního německého dluhopisu 
  • Je pro vás investování do akcií vhodné?
  • Chtěli byste se dozvědět více o obchodních strategiích?
  • Nevíte jaké trhy či nástroje obchodovat?
  • Chtěli byste si s námi domluvit schůzku?
Vyplňte prosím tento kontaktní formulář.
Přejít nahoru